מהו המרכיב המשמעותי ביותר להצלחת הפרויקט הסולארי?

התכנון ההנדסי של המערכת הסולארית! תכנון מקצועי ומדויק אשר מותאם לאופי האתר ולצרכי הארגון, יגרום למערכת הסולארית שלכם לייצר יותר אנרגיה וימנע תקלות מיותרות במשך השנים.

חשוב שתדעו, החברות הסולאריות בישראל רוכשות ומתקינות את הציוד מאותם ספקים ויצרנים, לכן המרכיב
המשמעותי שמשנה את התמונה והופך את הפרויקט למוצלח, הוא התכנון.

אנו בחברת גרינקו אנרג’י שמים דגש רב על התכנון ההנדסי של המערכת הסולארית, ומביאים אתנו לכל פרויקט את הידע והניסיון הרב שצברנו לאורך השנים. החל משלב הבדיקה, התכנון, כלה בשלב ההקמה ועד לחיבור המערכת לרשת החשמל, וזאת בכדי לתת לכם מערכת סולארית יעילה, יציבה, ואמינה שעומדת ביעדי הייצור שלה לאורך כל זמן הפרויקט.

מונה נטו כללי

מהי הסדרת מונה נטו?
הסדרה שפרסמה רשות החשמל, אשר מאפשרת לצרכני חשמל לייצר את החשמל שהם צורכים באופן עצמאי באמצעות מערכת סולארית, וכך לחסוך בחשבון החשמל שלהם, שמשולם מידי חודש לחברת החשמל ללא הגבלת זמן.

למי מיועדת הסדרת מונה נטו?
ההסדרה מיועדת לכל ארגון אשר בבעלותו מבנה עם גג גדול (מעל 600 מ”ר) ועם צריכת חשמל שנתית גבוהה (מעל 50,000 ₪ בשנה)

איך ניתן לדעת כמה כסף אנחנו צפויים לחסוך בשנה?
תלוי בגודל הגג ובצריכת החשמל של הארגון – לחישוב לפי גודל הגג שלך, כנס לאתר הבית שלנו וחשב באמצעות המחשבון הסולארי או באמצעות הנוסחה הבאה:
נוסחה לחישוב חסכון שנתי בחשמל

אילו אישורים נחוצים להקמת המערכת?
חדש!! לכל הגגות עד 600 מ”ר (50KWp) אין צורך בהיתר מהועדה המקומית.
קראו עוד על רפורמת הפרגולות >>
למערכות גדולות יותר, יש לקבל היתר לעבודה מצומצמת מהועדה לתכנון ובנייה להקמת המערכת על הגג, לאחר מכן, ישנה התקשרות מול חברת החשמל הכוללת: אישור כניסה למכסה ואישור מתקן. אנו בחברת גרינקו אנרג’י ננפיק עבורכם את כל האישורים הנדרשים מהרשויות. 

כמה זמן לוקח להקים מערכת סולארית בהסדרת מונה נטו?
השלב הראשון הינו השגת אישורי הרשויות, שלב זה לוקח כשלושה חודשים בממוצע. זמן ההתקנה עצמו תלוי בגודל המערכת ונע בין שבוע לחודשיים.

מה קורה אם אני מייצר יותר חשמל ממה שאני צורך?
אנו מתכננים מראש מערכת סולארית שלא תייצר יותר חשמל ממה שהמבנה צורך. אם בכל זאת נוצר מצב כזה, ההסדרה מאפשרת לכם לצבור קרדיט כספי, להזדכות עליו בחשבונות חשמל עתידיים או על חשבון מונה אחר שבבעלות החברה, עד שנתיים מרגע היצור.

שאלות טכניות

כמה חשמל מייצרת מערכת סולארית?
יצור החשמל תלוי בתכנון ההנדסי של המערכת, מיקומה הגיאוגרפי, גודלה ואיכות מרכיביה. הממוצע הארצי ליצור חשמל סולארי הוא 1,750 קוט”ש לכל קילו ואט אחד מותקן.

מהו אורך חיי המערכת?
מערכת סולארית פוטו-וולטאית יכולה לתפקד במשך 25-30 שנה באמינות גבוהה.

האם יש אפשרות לדעת כמה חשמל מייצרת המערכת בזמן נתון?
כן, אנו מציעים מערכת ניטור שבאמצעותה ניתן לצפות ביצור החשמל מכל מקום ובכל זמן נתון באמצעות האינטרנט.

בזמנים שהמפעל אינו צורך חשמל, המערכת הסולארית ממשיכה לייצר חשמל?

כן, מונה ייצור החשמל ממשיך למנות את כמות חשמל המיוצר, בין אם הוא נצרך על ידי המפעל ובין אם הוא מוזרם לרשת, לכן גם שהמפעל מושבת המערכת הסולארית ממשיכה לייצר חשמל.

האם כשיש הפסקת חשמל המערכת פועלת?
לא, תקנות חברת החשמל מונעות מהמערכת לפעול עצמאית משיקולי בטיחות. במצב של הפסקת חשמל ברשת הארצית גם המערכת הסולארית תנתק את עצמה.

האם אני תלוי ביצור החשמל הסולארי לאספקת החשמל במבנה?
לא! המבנה מחובר לרשת החשמל כרגיל ולכן גם בעונות החורף ובלילה תמשך אספקת חשמל רציפה למבנה.

תעריפי החשמל 
מהו התעריף שחוסכים עבור כל קוט”ש במונה נטו?
במונה תעו”ז במתח נמוך חוסכים 0.52 ₪ לקוט”ש, נכון לשנת 2017. במונה תעו”ז במתח גבוה חוסכים 0.42 ₪ לקוט”ש, נכון לשנת 2017. חישוב זה הוא ממוצע שנתי לייצור חשמל באמצעות מתקן סולארי

מהו תעריף תעו”ז?
תעו”ז – תעריף עומס וזמן. הוא שיטה לחישוב תעריף החשמל ללקוחות קצה, שנעשית ע”י חברת החשמל. תעריף זה יוצר קשר ישיר בין עלויות ייצור החשמל ואספקתו בשעות השונות, בעונות השונות ובין המחיר שמשלם הלקוח. ראה תרשים תעו”ז לדוגמא

טבלת מחירי החשמל לפי תעריף תעו”ז מתח נמוך לשנת 2017

לקוח מאתר חברת החשמל – תעריפי שנת 2017

איך תעריף תעו”ז קשור להסדרת מונה נטו?
רק לקוחות שמחוברים למונה תעו”ז יכולים להיכנס להסדרת מונה נטו, ניתן בכל עת לעבור למסלול תעו”ז על מנת להצטרף להסדרת מונה נטו. החסכון והקרדיט נצברים בכל שעה נתונה לפי הערך הכספי של החשמל באותה שעה בו הוא מיוצר.

איך מחשבים את תעריף התעו”ז אל מול ייצור חשמל סולארי?
מערכת סולארית מייצרת חשמל באמצעות השמש בזמנים ידועים וצפויים מראש, משעות הבוקר ועד שעות הערב. כאשר משווים את זמני ייצור החשמל הסולארי אל מול תעריפי תעו”ז באותם הזמנים מקבלים 0.52 ₪ לקוט”ש במתח נמוך, ו-0.42 ₪ לקוט”ש במתח גבוה בממוצע שנתי.

האם תעריפי החשמל צפויים להשתנות?
בשנים האחרונות עלה מחיר החשמל בישראל ובעולם, בגלל עליות 
במחירי רכיבי הייצור בעיקר, דבר שעובד לטובת הסדרת מונה נטו. יחד עם זאת, מחירי החשמל מושפעים מכוחות מנוגדים ולכן קיים חוסר בהירות מה צופן העתיד לגבי מחירי החשמל. מצד אחד, לפי הערכות של מומחים לחברת חשמל יש חובות עצומים, השקעות גדולות ורפורמה בפתח אשר מצריכים עלייה במחירי החשמל. מצד שני, קיימת טענה שמחיר החשמל ירד לאור כניסת הגז. בשני המקרים, מערכת סולארית בהסדרת מונה נטו מקבעת את מחיר החשמל ל-0.33 ₪ למשך 25 שנה, ואינה מושפעת משינויים בשוק. מצב זה מאפשר לכל ארגון לשלוט בהוצאות החשמל שלו.

תחזוקה, אחריות וביטוח

מהי האחריות על הציוד הכלול?
פאנלים וממירי מתח הם המרכיב המשמעותי במערכת סולארית, 
לכן חשוב לבחור פאנלים וממירים עם נציגות בארץ, וזאת כדי להבטיח אחריות אמינה. אנו מציעים מערכות עם אחריות מלאה של 10 שנים לפאנלים ולממירים, ואחריות נוספת על תפוקת הפאנלים של 90% מההספק המקורי למשך 15 שנה, ואחריות לתפוקה של 85% למשך 25 שנה. הירידה בתפוקה מחושבת בצורה לינארית, ונלקחת בחשבון במודל העסקי. האחריות היא משולשת:

  • אחריות נציגות בארץ של היבואן
  • אחריות היצרן
  • אחריות חברת ביטוח בינלאומית המכסה את אחריות היצרן

מה התחזוקה הנדרשת למערכת?
זה היתרון הגדול של מערכת סולארית, השמש עושה את העבודה לבד, המערכות עמידות ואמינות לאורך שנים, לכן תחזוקת המערכת היא מינימאלית. התחזוקה העיקרית שיש לבצע, הינה ניקוי הפאנלים 5-3 פעמים בשנה (תלוי במיקום הג”ג ותנאי השטח), וזאת כדי למקסם את תפוקת החשמל מהמערכת. כמו גם, יש לבצע בדיקה חשמל שנתית וטיפולים מונעים. חברת גרינקו אנרג’י מציעה חבילות אטרקטיביות לתחזוקת המערכת.

האם ניתן לבטח את המערכת?
חברות הביטוח מציעות היום כיסוי ביטוחי למערכות סולאריות במסגרת ביטוח משלים. הכיסוי הביטוחי כולל נזקי שבר, מזג אויר וביטוח כנגד אובדן הכנסה במקרה של צורך בתיקון.

אם אני מקטין את צריכת החשמל במבנה, במהלך חיי המערכת?
לאורך הזמן ייתכן וצריכה החשמל של הארגון/מפעל תקטן. בכדי להימנע ממצב של עודף חשמל, יש באפשרותכם לנקוט ב- 2 גישות: התקנת מערכת המכסה 70-80% מצריכת החשמל הנוכחית של הארגון/מפעל. תחת הסדרת מונה נטו קיימת אפשרות להעביר את החשמל לסניפים/מפעלים אחרים של הארגון הנמצאים תחת אותו שם.

אם המפעל נסגר, מה קורה למערכת הסולארית?
במקרה כזה עומדת בפניכם האפשרות למכור את החשמל שמיוצר במחיר עלות רכיב היצור לצד שלישי.

 

greenco_banner